żywność; uzależnienie od papierosów - wszystko to przyczynia się do różnego rodzaju chorób. Jedną z powszechniejszych kategorii schorzeń wynikających z tych czynników są choroby serca. Ponieważ serce jest jednym z najważniejszych narządów znajdujących się w naszym ciele - rozprowadza ono krew, dostarczając tlen i składniki odżywcze do innych narządów i tkanek, wszelkie zmiany w jego pracy i schorzenia z nim związane należy traktować bardzo poważnie. Powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na objawy takie jak: ból w klatce piersiowej, kołatanie serca, obrzęki lub omdlenia - wszystkie mogą wskazywać na nieprawidłowości w pracy serca. Jeśli odczuwamy jakiekolwiek z tych objawów, warto zastanowić się nad wizytą u kardiologa. Lekarz ten z pewnością rozwieje nasze wątpliwości co do tego, czy występujące u nas objawy są poważne, skontroluję stan naszego serca, oraz doradzi, w jaki sposób o nie zadbać. W przypadku wizyty u kardiologa niezbędne może okazać się badanie metodą EKG, czyli elektrokardiografia. Przed badaniem należny wstrzymać się od palenia papierosów i pica kawy, gdyż używki te wypływają na rytm pracy serca i podnoszą ciśnienie. Przebieg tego badania jest całkowicie nieinwazyjny i bezpieczny; nie zajmuję on także zbyt wiele czasu. Ponieważ serce jest jednym z najważniejszych narządów, warto odpowiednio o nie zadbać i badać jego stan w miarę regularnie.
Jest z reguły podstawowym zabiegiem który
Badanie EKG nie jest skomplikowanym badaniem. Jest z reguły podstawowym zabiegiem, który wykonywany jest w diagnostyce chorób serca. Jest to nieodzowna czynność do rozpoznania choroby związanej z naszym sercem. Często zdarza się jednak, że jej wyniki są niewystarczające i dodatkowo zleca się również dodatkowe badania, jak np. test wysiłkowy bądź ECHO serca.
Jeżeli chodzi o samo badanie EKG to jest ono proste i z reguły nie wymaga specjalnego przygotowania. Pacjent powinien zajmować pozycję leżącą oraz w miarę możliwości się wyciszyć. Podczas badania nie powinniśmy się ruszać ani rozmawiać. Po dobrze wykonanym badaniu należy ocenić wyniki. Co prawda taką analizę wyników może przeprowadzić zarówno internista, jak i lekarz rodzinny, ale najlepiej, aby zajął się tym specjalista, a więc w tym przypadku będzie to kardiolog. Jego doświadczenie powinno ułatwić postawienie odpowiedniej diagnozy.
Medycyna się stale rozwija, jednak warto wiedzieć, że EKG nie jest zbytnio doskonałym badaniem. Może zdarzyć się tak, że nawet pomimo dobrych wyników tego badania, lekarz zleci nam wykonanie również innych dodatkowych badań, ponieważ nawet prawidłowy wynik EKG nie daje 100% gwarancji braku jakiejkolwiek choroby serca. Sytuacja działa w dwie strony, ponieważ zły wynik tego badania, nie daje nam również 100% pewności występowania jakiejkolwiek choroby sercowej.
Na uwadze należy mieć również, że wcześniejsze wyniki badań należy raczej przechowywać, zamiast się pozbywać. Mogą one być przydatne podczas porównania dwóch wyników i analizy obecnej sytuacji.
Pomieszczenie również powinno być dobrze wyciszone
EKG a więc tzw. elektrokardiogram umożliwia nam wykonanie badania naszego serca. Badanie jest bardzo proste w przeprowadzeniu oraz nieinwazyjne dla pacjenta. Dzięki przeprowadzeniu takiej czynności będziemy w stanie odczytać oraz zarejestrować rytm naszego narządu, będziemy mogli ocenić pracę rozrusznika serca oraz zauważyć wszelkie nieprawidłowości w ukrwieniu. Medycyna prze do przodu każdego roku, jednak badanie EKG jest od lat podstawowym badaniem pomagającym rozpoznać chorobę serca.
Badanie przebiega bardzo szybko. Podczas jego wykonywania powinniśmy się odprężyć, ograniczyć do zera jakiekolwiek ruchy oraz zaprzestać całkowicie mowy. Pomieszczenie również powinno być dobrze wyciszone. Pacjent powinien się położyć, a następnie na jego górnych oraz dolnych kończynach zamontowane zostaną specjalne elektrody. Umieszczane są one również na klatce piersiowej. Tutaj warto wiedzieć, że w przypadku nadmiernego owłosienia klatki, może wystąpić przymus jej zgolenia, aby elektrody miały lepszą przyczepność do naszego ciała. Sama elektroda przed jej przymocowaniem, smarowana jest specjalnie przystosowanym do tego typu czynności żelem. Sprawia on, że zmniejsza się elektryczny opór naszej skóry. Z kolei same elektrody są mocowane do naszego ciała przy pomocy specjalnych klamer, przyssawek lub gumowych pasków.
Po dobrze wykonanym badaniu nasze wyniki powinien ocenić lekarz. Pomimo że badanie EKG jest w miarę podstawowym badaniem i wyniki może ocenić również lekarz rodzinny, to jednak powinniśmy się raczej skłaniać, aby nasze wynik ocenił specjalista w tej dziedzinie, a więc kardiolog.